Navigace

CZK / EUR

Víte jak čistit stříbrné šperky?

sperky-I.jpeg

Stříbrné šperky mají tendenci oxidovat a to jim nesluší. Vraťte svým šperkům druhý život s profesionálními čistícími prostředky. A to i když není vždy jasné, zda se jedná o pravé stříbro, nebo ne.

Jak poznáte stříbrné šperky? 

Pro správné čištění šperků je důležité neudělat chybu v identifikaci kovu. Zde jsou různé druhy stříbra:

Mincovní stříbro (také nazývané jemné stříbro nebo stříbro 925): jedná se o slitinu složenou z 92,5 % čistého stříbra a 7,5 % jiných kovů, především mědi.

Rhodiované stříbro: Jedná se o slitinu stříbra pokrytou velmi tenkou vrstvou rhodia, která kov chrání a činí jej lesklejším.

Stříbro 800: Toto je nejnižší koncentrace stříbra, kterou můžete najít na šperku, který tvrdí, že je stříbro. Skládá se z 80 % čistého stříbra a 20 % mědi.

Stříbrný kov (také nazývaný postříbřený): Jedná se o "chudý" kov, jako je například ocel nebo bronz, pokrytý na povrchu tenkou vrstvou stříbra. 

Máte-li jakékoli pochybnosti a než začnete provádět čištění stříbrných šperků, doporučujeme vám provést jeden ze tří níže uvedených testů, které vám umožní rozpoznat stříbrný šperk:

1. Zkontrolujte puncovní značky : stříbro je obvykle ověřeno puncem 925 a také registrovaným logem.

2. Vyzkoušejte magnet: měli byste vědět, že stříbro není magnetické. Pokud tedy vaše mince nebo šperk nereaguje na magnet, je to stříbro.

3. Použijte kostku ledu: tento test je vhodnější pro stříbrné mince, protože kostka ledu by měla při kontaktu s mincí velmi rychle tát.

Jak vyčistit zašlé stříbrné šperky? 

Hagerty je odborníkem na péči a čištění stříbrných předmětů. Pro navrácení lesku vašim stříbrným kouskům doporučujeme zkombinovat lázeň na čištění šperků s impregnovanou bižuterní utěrkou. Níže naleznete podrobnosti o těchto dvou čističích stříbrných šperků, které nabízí Hagerty.

Stříbrná lázeň 

Pro začátek nabízíme čistící lázeň speciálně pro péči o stříbrné šperky Silver Clean. Malá dóza obsahuje čisticí roztok a košík, do kterého šperk jednoduše umístíte. Díky tomu je čištění rychlé a snadné (2 minuty).

Šperk poté dobře opláchněte čistou vodou a osušte měkkým suchým hadříkem. Vlhkost by mohla způsobit oxidaci stříbra. Lázeň lze použít několikrát. 

Utěrka na stříbro

Kromě toho Hagerty nabízí Silver Cloth, bavlněnou utěrku, která vám umožní rychle a snadno pečovat o vaše stříbrné šperky, aniž by došlo k poškození povrchu.

Díky impregnované receptuře utěrkarozzáří prsteny, náramky nebo jiné černěné stříbrné nebo postříbřené kousky. Bavlněný hadřík chrání před oxidací a odstraňuje nečistoty.

Jemně šperk vyleštěte čisticím hadříkem, abyste obnovili jeho lesk. Jakmile je hadřík zcela černý, doporučujeme vám koupit nový. Utěrku neperte, odstraníte tím impregnaci. 

 

Vezměte své šperky k profesionálovi 

Pokud vám výše uvedené metody neposkytnou uspokojivé výsledky, bylo by nejlepší kontaktovat profesionálního klenotníka. Jeho zkušenosti a know-how by měly zaručit perfektní výsledek. 

Jak zabránit poškození šperků? 

Jakmile jsou šperky vyčištěné a třpytivé, je nyní důležité přijmout určitá opatření, aby byly vaše šperky v průběhu času čisté. 

Ujistěte se, že ukládáte své vzácné předměty do šperkovnice, kterou můžete zavřít, aby nebyly na vzduchu. Vzduch a vlhkost mají tendenci kov zčernat.

Abyste se vyhnuli poškrábání šperků, neváhejte je dobře oddělit, například pomocí dostupných přihrádek vaší krabičky.

Jistě jste si přečetli řadu „domácích“ tipů na čištění, jak pečovat o své stříbrné šperky. Doporučujeme vám však dávat pozor na to, co se navrhuje. Všechny tyto babičkovské recepty totiž nejsou přizpůsobeny péči o stříbro a více než cokoli jiného riskujete poškození svých drahých kousků. 

Nyní víte, jak pečovat o své stříbrné šperky. V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat: info@hagerty.cz. 

Může Vás také zajímat

Jarní úklid: jak vyčistit venkovní nábytek

| Petra Koubová

Blíží se krásné dny a my si brzy budeme moci užívat naše venkovní prostory. Jaro ale znamená velký…

Přečíst článek

7-Leading-Space-Boosting-Bathroom-Design-Ideas-scaled.jpg

Naše tipy pro rychlý úklid koupelny

V koupelně trávíte čas každý den, a proto je důležité se o ni starat. Uklízet tuto místnost je však…

Přečíst článek

bytove-doplnky-domacnost-uklid.jpg

7 tipů pro udržení čistoty v domě

Udržet doma čistotu a pořádek není vždy snadné, zvláště pokud nemáte rádi uklízení. Radíme vám,…

Přečíst článek

kamenna-dlazba.jpeg

5 tipů na čištění kamenných podlah

Na kamenné podlaze časem ulpívají nečistoty a může dojít k jejímu zmatnění nebo dokonce poškození.…

Přečíst článek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace