Navigace

CZK / EUR

Jak čistit měděné předměty?

med1.jpg

Měď, stejně jako mosaz a bronz, jsou kovy, které mají tendenci časem oxidovat a černat. Navíc není snadné je čistit bez poškození.

V tomto článku najdete několik tipů, jak čistit a udržovat měděné, bronzové a mosazné předměty, aby se opět krásně leskly.

Správné čištění měděných, bronzových a mosazných předmětů 

Čištění zlepšuje vzhled měděných předmětů tím, že odstraňuje například nečistoty a prach. Leštění odstraňuje začernáné tím, že odstraní tenkou vrstvu zoxidovaného kovu. Opakované leštění ale může vést ke ztrátě rytých detailů na předmětu.

Zkuste použít například ochranný vosk, který sníží četnost čištění a leštění.

Jak čistit mosazné předměty? 

K čištění a leštění mosazi jednoduše použijte mýdlovou vodu. Namočte mýdlo do umyvadla s horkou vodou, počkejte, až voda mírně vychladne, a poté předmět otřete měkkým hadříkem. Tím mu dodáte lesklý vzhled. Nezapomeňte předmět dobře opláchnout, abyste odstranili přebytečné mýdlo, a dobře jej osušte.

Také Coca-Cola má překvapivě antioxidační účinek na mosazné materiály. Jednoduše ponořte předměty do misky naplněné colou a jemně je otřete hadříkem nebo měkkým kartáčem, abyste nepoškodili povrch. Nezapomeňte pak předmět dobře opláchnout a osušit.

Tyto tipy na čištění jsou sice účinné, ale nejlepším způsobem čištění mosazných předmětů je použití profesionálních čisticích prostředků.

Vyleštěte mosazné předměty měkkým hadříkem.
K leštění mosazi doporučujeme použít jelenici nebo měkký hadřík, na který nalijte několik kapek bílého octa a poté povrch jemně vyleštíte. Touto technikou odstraníte oxidaci a kov bude vypadat lépe.

Stejně jako při tradičním čištění doporučujeme používat profesionální čisticí utěrku.

Jak vyčistit měděné předměty?

Na mědi zcela přirozeně vzniká měděnka, důsledek koroze mědi. Jedná se o oxidaci v následku kontaktu s vlhkostí, kdy se na povrchu vytvoří modrozelená vrstva.

Měděné předměty lze čistit jedlou sodou. Ta předmět vyčistí, aniž byste jej museli mechanicky třít. Namočte předmět do směsi vroucí vody a jedlé sody a poté jej dočistíte namydlením. Nakonec opláchněte vodou a sošku, svícen nebo jiný bronzový předmět pečlivě osušte.

Tato rada může být užitečná, pokud nemáte k dispozici vhodný přípravek. Pokud je to možné, použijte profesionální čisticí prostředek určený k čištění mědi. 

Jak mohu bronzovému předmětu dodat lesk?

Údržba pozlaceného bronzu je choulostivá a vyžaduje opatrnost. Časem tento kov zmatní a může se také zbarvit do šedozelena. 

K čištění pozlaceného nebo patinovaného bronzu stačí použít mýdlovou vodu a měkký hadřík. Pokud je máte k dispozici, zvolte černé mýdlo pro domácnost nebo marseillské mýdlo. 

Pro účinnou údržbu starožitného bronzu můžete zvolit čpavek. Zřeďte několik kapek čpavku v teplé vodě a nechte svůj předmět v této lázni namočený asi dvacet minut. Poté dobře opláchněte a osušte. 

Profesionální čisticí prostředky na měď, bronz a mosaz 

Čisticí mléko na měď, mosaz a bronz 

Pro důkladnou údržbu a ochranu proti oxidaci po dobu několika týdnů zvolte leštidlo na měď, mosaz a bronz od společnosti Hagerty.

Čištění je snadné, poskytuje téměř okamžité výsledky a nezpůsobuje na kovech žádné mikroškrábance ani stopy. Dodejte svým zašlým vázám, sochám, hrncům, hudebním nástrojům a dalším předmětům z mědi, mosazi a bronzu opět lesk.

Může Vás také zajímat

Víte jak čistit stříbrné šperky?

Stříbrné šperky mají tendenci oxidovat a to jim nesluší. Vraťte svým šperkům druhý život s…

Přečíst článek

5 tipů na čištění kamenných podlah

Na kamenné podlaze časem ulpívají nečistoty a může dojít k jejímu zmatnění nebo dokonce poškození.…

Přečíst článek

Move-out-cleaning-Belleville-640w.jpg

Jak na efektivní úklid při stěhování

Stěhování není snadný úkol. Kromě toho, že se musíte zorganizovat, převézt nábytek a vyřídit…

Přečíst článek

Hagerty.png

Jak uklidit kuchyň v 5 krocích

Kuchyně je místnost v domě, kde spolu rádi trávíme čas. A když i rádi vaříme, využijeme různé…

Přečíst článek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace